ISO BELGESİ NEDİR, NEDEN ÖNEMLİDİR, NASIL ALINIR?

Çukurova Marka Patent Kalite Yöneti ve Danışmanlık firması olarak bugün ki yazımızda sizlere “ISO BELGELERİ” hakkında bilgi vermeye çalışacağız. ISO nun anlamı , belgelerinin kapsamları ,bu belgelere sahip olmanın size ne gibi yararlar sağlayacağı gibi konulara değineceğiz. Keyifli okumalar...

ISO; Ülkeler Arası Standartlar Organizasyonu ifadesinin kısaltmasıdır. 1947 senesinde kurulmuş olmak ile birlikte, İsviçre'nin Cenevre Şehri bu organizasyonun merkezidir. ISO belgesi; Hizmet alanının farklı sektörlerinde faaliyette olan işletmelerin belirli bir standarda uygun olarak hizmet sunduklarının ispatında bulunan ve alanlarında yetkinliğinin bulunduğunu belirten bir belgedir. İso örgütü nezdinde yazılan standartlara göre belgelendirme işlemlerinin tümüne ISO belgesi ismi verilir.

    ISO belgesi ismi verilen standartlar hazırlayan İso örgütü , dünya da genelinde yer  alan sanayi,  ticari ve endüstri sektöründe hizmet sunmakta olan sektörler  adına çok miktarda kalite standardı kararlaştırmış ve bu ölçütlerde belge çeşitleri meydana getirmiştir. Bu organizasyonun kurulmasında ki amaç ise; dünya genelinde geçerliliği olacak biçimde standartların yayınında bulunmak ve bu şekilde ürünlerin ve hizmetlerin ülkeler arası dolaşımına destekte bulunmaktır. Organizasyonun şuan 162 taraf ulusu bulunmaktadır. Organizasyon, elektrik ve elektronik haricinde yer alan tüm hususlar ile standartlar tespit ederek bu husu slarda yer alan çalışmaları standartlar akabinde gerçekleştirmektedir.

   Gerçek anlamda ISO, ülkeler arası standartlar teşkilatının ne anlama geldiğinden ziyade tanımda belirttiğimiz gibi yönetim sistemi belgelerinden hangisi anlatılmak isteniyorsa o Iso belgenin ne işe yaradığı aranmaktadır.Yani siz bir firma olarak hangi iş ile ilgileniyorsanız o kapsamdaki belgeye sahip olmanız en uygun olan durumdur.

   Merkezi Cenevre’ de olan kuruluş, standart çalışmalarını gerçekleştirmek adına Teknik komite oluşturulmuştur. İlk yaptığı işlem ise 1987 yılında ISO 9000 Kalite Sistem Standartları yayımlamak olmuştur. Standardizasyondan kasıt yapılan uygulamaları belirli şartlar kapsamında yönetimin bulunabilmektir. Standart uygulamaları sosyal hedefli, ekonomik, bilimsel, deney biçiminde yapılabilir. Standart çalışmaları çeşitli kesimler adına yararı bulunmalıdır, bu kesimler, toplum, müşteri, çalışanlar olarak tanımı yapılabilir. Temel olarak hedef, belirsiz durumların tanımının yapılması ve meydana gelebilecek hataların asgari düzeye indirgenmesi şeklinde açıklaması yapılabilir.

   İso belgesi, ülkeler arası standartlar organizasyonu olan İso nezdinde oluşturulan ve her işletmeye uygulanabilen kalite yönetim sistemi standartlarının genel ismine denir.s Belge sahibi olmayı talep eden işletme akredite bir kuruluş nezdinde önce yeterlilik analizine tabi olurken, yeterlilik analizinden sonra uygunluk analizinde bulunarak belge isteği yapan işletme kalite yönetim sistemi belgesi ile belgelendirilir. Ülkeler arası Standartlar Organizasyonu bünyesinde çeşitli teknik komiteler yer almaktadır. Bu komiteler uzmanlık dallarına uygun göre standartları meydana getirirler. Teknik komitelerin işlevi, Teknik Komiteler Yürütme kurulu nezdinde takibi yapılır. Ülkelerin temsilcisi konumun yer alan Standart Enstitüleri bu komitelerde görev edinirler. Ülkelerin temsilcisi konumunda görev alan Standart Enstitüleri yaptığı çalışmaları bakımından Iso nezdinde tam üye statüsü elde ederek sertifika verme hakkına sahip olurlar.

BAZI ÖNEMLİ ISO BELGELERİ

ISO 9001 2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi 

ISO 9001 2015 Kalite Yönetim Sistemi Standardına göre Sistem kurup bu standardı karşıladığını uluslar arası belgelendirme kurumlarına yapılan denetimde kanıtlayan şirketlere iso 9001 2015 Belgesi almaya hak kazanır.  Bu Belgeye iso 9001 Belgesi iso 9001 2015 kalite Belgesi veya iso kalite Belgesi de denilmektedir. 

ISO 14001 2015 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi 

ISO 14001 2015 Çevre Yönetim Sistemi Standardına göre Sistem kurup bu standardı karşıladığını uluslar arası belgelendirme kurumlarına yapılan denetimde kanıtlayan şirketlere iso 14001 2015 Belgesi almaya hak kazanır.  Bu Belgeye iso 14001 Belgesi iso 14001 2015 Çevre Belgesi veya iso Çevre Belgesi de denilmektedir. 

ISO 45001 2018 İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi veya Eski Adı ile OHSAS 18001 Belgesi 

ISO 45001 2018 İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemi Standardına göre Sistem kurup bu standardı karşıladığını uluslar arası belgelendirme kurumlarına yapılan denetimde kanıtlayan şirketlere iso 45001 Belgesi veya OHSAS 18001 Belgesi almaya hak kazanır.  Bu Belgeye iso 45001  Belgesi OHSAS İş Sağlığı Güvenliği  Belgesi veya OHSAS 18001 Belgesi de denilmektedir. 

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi eya Eski Adı ile HACCP Belgesi

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Standardına göre Sistem kurup bu standardı karşıladığını uluslar arası belgelendirme kurumlarına yapılan denetimde kanıtlayan şirketlere iso 22000 Belgesi almaya hak kazanır.  Bu Belgeye iso 22000 HACCP Belgesi iso 22000 Belgesi veya iso HACCP Belgesi de denilmektedir. 
 

ISO 27001 2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi 

ISO 27001 2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Standardına göre Sistem kurup bu standardı karşıladığını uluslar arası belgelendirme kurumlarına yapılan denetimde kanıtlayan şirketlere ISO 27001 Belgesi almaya hak kazanır. Bu Belgeye ISO 27001 Belgesi ISO 27000 Belgesi veya iso 27001 Bilgi Güvenliği Belgesi de denilmektedir. 

 ISO Belgelerinin Faydaları

    İşte bir ISO belgesine sahip olmanın size ve firmaanıza sağlayav-cağı faydaların bir kısmı...

 • Belge sayesinde, hem yurt içinde hem de yurt dışında rekabet şansınız artarak rakiplerinize göre daha avantajlı duruma gelirsiniz.
 • Belgenin yaptırımlarına uyarken, kuruluşunuzun veya firmanızın yönetim standartlarının oluşmaya başladığını ve kurumsallaşmayı gerçekleştirdiğinizi görürsünüz.
 • Belge sayesinde müşterilerinizi iyi anlar, onlarla aynı dilden konuşmaya başlayarak müşteri odaklı bir firma haline gelir. Bu da pazar payınızı arttırmanızda önemli rol oynar.
 • Kuruluşun faaliyetleri, kişilerin ellerinden çıkarak daha bağımsız ve profesyonel bir yönetime kavuşur.
 • Kalite belgesinin standartlarına uyarak, kalitesiz ve hatalı mallardan doğan zararlarla daha nazir karşılaşarak, maddi fayda sağlar.
 • Tedarikçiler ile daha iyi ilişkiler kurmayı sağlar.
 • Dünya ülkeleri ile entegre olmaya yardımcı olur.
 • Ülkesel anlamda meydana getirilmiş olan standartlar içinde uyum oluşturmayı kolaylaştırır.
 • Taraf olan kuruluşların onay vermesi ile ortak standartlar hazırlanmasını sağlar.
 • Komiteler vasıtası ile üretimde bulunulan bilginin paylaşılmasını sağlar.
 • Değişik ülkeler arası kuruluşlar ile iş ortaklığının yapılmasını kolaylaştırır.
 • Değişik ya da yeni standartların hazırlanmasına temel hazırlar.
 • Global ürün, hizmet alış verişine katkıda bulunmak ürün ve hizmetlerin ticaretini kolay duruma getirir.

ISO Belgesi Nasıl Alınır, ISO Belgesi Alma Aşamaları

 • Kuruluşun ihtiyacının belirlenmesi
 • ISO standart sistem kurulumu
 • SO standart sistem uygulamaları
 • ISO standart belgelendirme kuruluşuna başvuru
 • ISO standart belgesi belgelendirme denetimi

"ISO 9001 belgesi almak için ilk yapılması gereken" öncelikle bir danışman firma bulmaktır. Bunun için ISO danışmanlık ve eğitim hizmeti vermekte olan birkaç firma tespit edilerek görüşme yapılır.

Neden danışmanlık firmaları ile görüşüyoruz? Diye düşünüyorsanız....Çünkü danışmanlık firmaları firmanızda eksik olabilecek ve denetimse sıkıntıya neden olabilecek aksaklıkları gidermeniz konusunda size yardımcı olacak böylece ISO 9001 belgenizi daha uygun fiyatlar ile alabilmeniz mümkün olacaktır. Biz Çukurova Marka Patent Kalite Yönetimi ve Danışmanlık firması olarak tam da burda devreye girmekteyiz.

Süreç bu şekilde özetlenebilirken bu süreci bir danışmanlık firması ile birlikte yönetmek en sağlıklı olanıdır. Bizlerde Çukurova Marka Patent Kalite Yönetimi ve Danışmanlık firması olarak bu dönemde sizlerle beraber olmaktan ve 9500 ü aşan müşteri portföyümüzü sizlerle genişletmekten memnuniyet duyarız.İso belgesi için nereye başvurulur? , sorusuna verilecek ve kaliteli hizmetten verim alabileceğiniz adres Çukurova Marka Patent Kalite Yönetimi ve Danışmanlık firmasıdır. Çukurova Marka Patent Kalite Yönetim ve Danışmanlık firması olarak Türkiye’nin dört bir yanından bize ulaşabilmekte ve dilediğiniz hizmeti en profesyonel şekilde alabilrsiniz.

Çukurova Marka Patent Kalite Yönetimi ve Danışmanlık firması olarak iso belgesi konusunda kalite belgelendirme hususunda hizmet verdiğimiz, sertifikalı eğitimler verdiğimiz  ofislerimiz mevcuttur.Eğitim takvimimize şu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.cukurovapatent.com/egitim-takvimi.html Amacımız sizlerle yakından iletişim kurarak ISO belgeleri konusundaki çalışmalarmızı birebir yürütmektir. Çukurova Marka Patent Kalite Yönetim ve  Danışmanlık olarak ISO 9001 2015 Belgesinin şirketinize alınma sürecinde, sizlere yönetim sisteminin kurulumu ile ilgili danışmanlık ve eğitim hizmetleri sunmaktayız. ISO 9001 2015 Belgesinin alınması esnasında danışmanlık eğitim hizmeti ile bütün süreci biz yönetmekteyiz. Türkiyenin her yerinden bizlere e-mail ve telefon yoluyla ulaşabilir yada direkt ofislerimizi ziyaret ederek her biri alanında uzman çalışanlarımızdan dilediğiniz konuda bilgi alabilirsiniz.

YAREN GÜNDOĞDU

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ

3.SINIF ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİSİ


İstanbul Cad.No:5 Pelin İş Merkezi Kat:4 No:121 (Nimet Abla Gişesi Üstü) Bakırköy - İstanbul
444 8 148
0533 390 90 33
0532 696 19 56
info@cukurovapatent.com
CEYHUN ATIF KANSU CAD. 1387. SK. NO:1/3 BALGAT ÇANKAYA- ANKARA
444 8 148
0532 696 19 56
0533 390 90 33
info@cukurovapatent.com
Sümer Mah. 69051. Sok. Hatice Hatun Apt. A Blok Kat:1 No:1(Denizbank Üstü) Seyhan ADANA
444 8 148
0553 057 26 33
0553 057 26 32
adana@cukurovapatent.com
Kavaslı Mahallesi Atatürk Bulvarı Ahmet Gürses Apt. No:81/6 Antakya/Hatay
444 8 148
0543 685 41 52
0530 353 93 99
info@cukurovapatent.com
Merkez Güvenevler Mahallesi, 1947.Sokak, Bahçekent 2 Apt. No:3/4 Yenişehir/Mersin
444 8 148
0549 289 61 63
0543 685 41 52
info@cukurovapatent.com
Güvenevler Mahallesi, Duisburg Bulvarı, No:20/A Şehitkamil / GAZİANTEP
444 8 148
0532 696 19 56
0543 685 41 52
info@cukurovapatent.com
Esenler Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi 34/34 Merkez / ÇANAKKALE
444 8 148
0533 390 90 33
0532 696 19 56
info@cukurovapatent.com
Şazibey Mahallesi, Biriketçiler Caddesi, No:12 Merkez / Kahramanmaraş
444 8 148
0533 390 90 33
0543 685 41 52
info@cukurovapatent.com
Ebulfeyz Elçibey Cad. No: 32 Taşpazar Mah. Merkez / AKSARAY
444 8 148
0543 685 41 52
0533 390 90 33
info@cukurovapatent.com
Yeni Mahalle Yıldırım Beyazıt Soko No:14 Kestel/BURSA
444 8 148
0533 390 90 33
0532 696 19 56
info@cukurovapatent.com
Dörtyol Sanayi Sitesi 16. Sokak No: 25 Arifiye / SAKARYA
444 8 148
0532 247 76 69
0533 390 90 33
info@cukurovapatent.com

Adana Marka Tescili

Çukurova Marka Patent Kalite Yönetim ve Danımanlık firması olarak Adana ili Barajyolu mevkiinde bulunan ve 5 yıldır faaliyette olan şubemiz ile Adana firmalarına marka tescil, patent tescil, tasarım tescil, faydalı model tescil, barkod numarası tescil, gln numarası tescil, domain tescil(alan adı tescil), Iso 9001, Iso 14001, Iso 45001 ve Iso 22716 GMP Belgelendirme hizmetlerini kurumsal bir şekilde sunmaktayız. Adana şube için 0322 225 8233 numaralı hattımızla irtibata geçebilirsiniz.

Hatay Marka Tescili

Çukurova Marka Patent Kalite Yönetim ve Danımanlık firması olarak Hatay ili Antakya ilçesinde 2010 yılında kurulan ve 12 yıldır faaliyette olan şubemiz ile Hatay firmalarına marka tescil, patent tescil, tasarım tescil, faydalı model tescil, barkod numarası tescil, gln numarası tescil, domain tescil(alan adı tescil), Iso 9001, Iso 14001, Iso 45001 ve Iso 22716 GMP Belgelendirme hizmetlerini kurumsal bir şekilde sunmaktayız. Hatay şube randevu ve daha fazlası için 0326 225 13 33 numaralı hattımızla irtibata geçebilirsiniz. Marka tescil konularında ve merak ettiğiniz diğer konular için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. www.cukurovamarka.com

İstanbul Marka Tescili

Sanayi ve Ticaret şehrimiz olan İstanbul'da marka tescil konusu ve diğer hizmetlerimiz için ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Adana Danışmanlık

Kaliteli ve verim alacağınız danışmanlık hizmetlerimiz konularında profesyonel mühendislerimizle danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Mersin Marka Tescili

Marka Tescil konusunda da oldukça gelişen şehrimize şubelerimizde değer katmaya devam ediyoruz.

Marka Tescil Sorgulama

Tescil etmek istediğiniz ismin araştırmasını yapıp, işimizi büyük titizlikle yapıyoruz.

ISO belgesi

ISO belgesi konusunda kalite belgelendirme hususunda hizmet verdiğimiz, sertifikalı eğitimler verdiğimiz ofislerimiz mevcuttur.Eğitim takvimimize şu linkten ulaşabilirsiniz. Eğitim Takvimi

Marka Tescil Yenileme

Sürdürülebilir kalıcılığı yakalamak için markanızı yenileyin. Hukuki savaşlardan korumak adına marka tescilinizi uzatmaktan memnuniyet duyarız.

Çukurova Patent ve Danışmanlık ® Tüm Hakları Saklıdır. © 2006 - 2020
 • Sizi Arayalım
 • Adınız soyadınız
 • İl Seçimi
 • Birim Seçimi
 • Telefon Numaranız